VATTENGYMNASTIK, våren 2026

I samarbete med Folkhälsans Förbund hålls vattengymnastiken i Korsholm på fredagar kl 16.15 - 17.00 och vårterminen pågår 16.1-8.5 med uppehåll 27.2 och 3.4. Ledaren heter Jenni Villanen. Önskar du delta någon gång kan du kontakta Lisen på kansliet.

Aktuellt

Finlands svenska synförbund rf (Synförbundet) kallar medlemmarna till stadgeenligt vårmöte tisdagen den 19.5.2026. Medlemmarna ges möjlighet att delta i mötet på distans vid Lyktan. Serveringen börjar kl 15.30 och mötet inleds kl 16.30. Vid mötet behandlas de ärenden som nämns i paragraf 5 i förbundets stadgar. Därtill behandlas den justerade budgeten för år 2026.

Välkommen på medlemsträff måndag 18.5 kl. 13–16 vid Koivula på Villavägen 31 i Vasa. Vi samlas för en trevlig eftermiddag tillsammans där vi grillar korv och dricker kaffe. Det blir också spel, musik och olika aktiviteter – och framför allt gott umgänge i trevligt sällskap. Anmäl dig till Lisen på kansliet senast 12.5 före kl 13.00.

I samarbete med Folkhälsans Förbund hålls långsamma fredagspromenader för seniorer under perioden 17.4 - 12.6. Det passar bra för dig som har en synnedsättning eller går med rullator. Starten sker fredagar kl 10.00 utanför ingången till Seniorpunkten/Folkhälsanhuset i Korsholm, Niklasvägen 1. För anmälan och frågor kontakta Malin Knip på tfn 044-7881081.

Medlemmarna kallas till föreningens årsmöte lördagen 25.4 kl 13.00 vid Lyktan. Stadgeenliga ärenden samt servering. Anmäl dig till Lisen på kansliet senast torsdag 16.4 före kl 13.00.

Lördagen 18.4 har vi glädjen att ta emot medlemmar från Synskadades riksförbund i Västerbotten. Vi tillbringar dagen tillsammans och upplever Kvarkens skärgård – vårt unika världsnaturarv. Vi startar med buss från Vasa Stadshus kl. 10.00 och kör ut mot Replot. Under dagen har vi en guide med oss som berättar om istiden, landhöjningen samt världsnaturområdet som helhet. Vi besöker Svedjehamn, den idylliska hamnen och dess omgivning som är intressant både ur naturens och kulturens synvinkel. Där gör vi också en kort promenad till utsiktstornet Saltkaret som är ett av de största utsiktstornen i Kvarken. Under utflykten stannar vi även vid Replot kyrka, den gamla och charmiga träkyrkan som bär på mycket historia och många fina berättelser. Dagen avrundas med en sen lunch på Berny’s restaurang vid Replotbron. Vi räknar med att vara tillbaka i Vasa omkring kl. 16.00 På kvällen fortsätter vi gemenskapen. Kl. 18.30 träffas vi igen vid Sokos Hotel Vakuuna i Rewell Center. I kabinettet får vi umgås, utbyta erfarenheter och knyta nya kontakter samtidigt som vi njuter av en fantastisk sky-buffé. Kvällen bjuder också på ett avslappnat program, lätt underhållning och trevlig samvaro. Välkommen till en dag fylld av naturupplevelser, gemenskap och nya möten. Man kan delta hela dagen alternativt endast i utfärden eller kvällstillställningen. Anmäl dig till Lisen på kansliet senast 1.4

Följ med på en inspirerande dagsutflykt från Vasa till Lappo måndag 1.6! Framme i Lappo börjar dagen med en avkopplande guidad kryssning på Lappoälven. Under den cirka timmes långa båtturen får vi njuta av den vackra åmiljön samtidigt som vi hör intressanta berättelser om trakten. Efter kryssningen besöker vi kulturcentret Vanha Paukku, ett unikt område vid älvstranden där de gamla fabriksbyggnaderna från den tidigare patronfabriken i dag rymmer museer, gallerier, kulturverksamhet och små butiker. Här finns bland annat konstmuseum, fotocenter och hantverk att upptäcka, samt möjlighet att besöka den populära Kankurit outletbutiken. Vi äter lunch på den stämningsfulla restaurangen Iso Prässi innan vi fortsätter dagens program. Utflykten avslutas med ett spännande besök på Kosola gård där vi gör en tidsresa genom mer än 200 år av Finlands historia. Här får vi höra om dramatiska skeden i landets historia, om livet i Södra Österbotten och om gårdens roll under olika tider. Efter en innehållsrik dag återvänder vi till Vasa med många nya upplevelser i bagaget. Anmälan senast 29.4 till Lisen på kansliet.

Vi ser musikalen Änglagård på svenska teatern i Helsingfors 7-8.11.2026. Den hyllade musikalen Änglagård är en gripande och underhållande berättelse med strålande musik och färgstarka karaktärer. Anmälan till Lisen på kansliet har öppnat och platserna fylls snabbt. Senaste anmälan är 4.6 så säkra din plats i god tid. Obs, bindande anmälan.  

Höstens resa går till Vilhelmina-Saxnäs 6-8.8.2026. Aurora botnia tar oss över till Umeå där vi fortsätter mot Vilhelmina via Lycksele. Vi kör en bit av vildmarksvägen som är Sveriges högst belägna asfalterade väg och går över Stekenjokkplatån mellan Lappland och Jämtland. Besök till stekenjokkgruvan som var i drift till mitten av 80-talet. Vi besöker även Fatmomakke som är en gammal kyrkplats för samer och nybyggarättlingar. Guidning i Vilhelmina museum och sen får vi pröva på tunnbrödsbakning i Bagarstugan. Anmälan senast 31.5 till Lisen på kansliet. Obs, bindande anmälan.

Stödjande gemenskap i form av lunchträffar som i regel ordnas 1 gång/månad. Ett trevligt tillfälle att ses, äta lunch och umgås tillsammans. Kom som du är och få lite extra vardagsglädje runt lunchbordet. Vi träffas nästa gång torsdag 30.4 kl 13.00 vid lunchrestaurangen Mama´s Kitchen på Storalånggatan 53. Anmäl dig till Bernt Snygg på tel. 050-520 6235 eller till Lisen på kansliet senast 23.4.

IT-instruktören Tom Lillas fortsätter att ge IT-stöd till medlemmar som önskar få hjälp med sin telefon, platta eller dator. Träffen på torsdag 16.4 är fullbokad men följande träff blir torsdag 21.5 kl. 12.30-14. Anmäl dig till Lisen på kansliet senast 19.5 före kl. 13.00. Välkomna med!