Tillbaka
14.10.2009
Vita käppens dag firas inom synskaderörelsen i hela världen varje år den 15 oktober. I samband med Vita käppens dag vill Förbundet Finlands Svenska Synskadade r.f. göra allmänheten uppmärksam på de utmaningar synskadade möter i trafiken. Vår gatumiljö präglas ständigt av tillfälliga trafikarrangemang, ofta på grund av byggarbeten. Förändrad trafikstyrning gör det svårt för synskadade att röra sig självständigt.
Den vita käppen är ett av de äldsta och främsta hjälpmedlen för synskadade. Den används för att till exempel hitta stolpen vid ett övergångsställe, ta reda på var en trappa börjar och slutar och för att undvika hinder. Den vita käppen är också ett varningsmärke för bilister, cyklister och övriga trafikanter, så att de ser att personen är synskadad, och kan ta hänsyn till detta.
Det finns flera sätt att underlätta för synskadade att röra sig utomhus. Hållplatsutrop i kollektivtrafiken som berättar var man är, trafikljus med ljudsignaler, men också medmänsklighet och vänligt bemötande. Man kan också arbeta förebyggande genom att se till att exempelvis hemsidor med reseanvisningar är tillgängliga för alla, även med hjälpmedel.
I de flesta situationer är det inte själva synskadan utan utformningen på omgivningen och miljön som ställer till problem. Speciellt svårtillgängliga trafiksituationer för synskadade är övergångsställen, smalare passager utan trafikljus eller andra markeringar samt gång- och cykelbanor.
Vad kan du göra? Erbjud hjälp vid övergångsställen, parkera inte bilar eller cyklar på trottoarer och kör saktare när du ser en vit käpp.
Mera information
Tf. informationschef Cecilia Blomqvist, 09-6962 3013, cecilia.blomqvist@fss.fi